Zapraszamy na weekend "Andrzejkowy" 3 dni super zabawy tylko 140.-zł Przepraszamy wszystkich chętnych na Andrzejki 2017 na Sylwestra w tym roku nie mamy już wolnych miejsc  :)

 
  

 

   ANDRZEJKI

 

Termin: 24/25/26.XI.2017
weekend Andrzejkowy

Cena: 140.-zł/os
dzieci: 80.-zł

Cena zawiera: super zabawę do rana...!!!
W cenie:
* 2 x nocleg
* smakowite góralskie jedzenie (kolacja, śniadanie, obiad, kolacja, śniadanie, obiad)
* gwarantowany kac rano

Piątek
godz.20:00
ognisko przy schronisku
pieczemy kiełbasę, kaszanka, dodatki

NOCLEG

 II dzień - Sobota
Kto wstanie rano to śniadanie od 8-00 do 10:00

Dla spóźnialskich - szklanka mleka i jagodzianka.

OBIAD w godzinach jakich wam będzie pasował

20:00 Balanga nocna przy D.J.
super zabawa gwarantowana !!!
w czasie balangi serwować będziemy jadełko:
- zimna płyta, zbójnickie duszonki / pieczonki, pieczona szynka z ziemniakami i kapustą zasmażaną
kawa, herbata do oporu


III dzień - niedziela
8:00 - 10:00 śniadanie
na kaca - barszcz z krokietem lub kwaśnica do wyboru

A na wytrzeźwienie proponujemy: super zabawę w terenie PAINTBALL
dodatkowo płatne 60.-zł
dajemy broń, ubranie moro, maski, 100 kulekl

Serdecznie zapraszamy i życzymy połamania nóg na parkiecie....
 
Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.
Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest patronem Szkocji i Rosji.

Zwyczaje i Wróżby Andrzejkowe
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego.
Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład :
 • Każda z panien bierze kość i układa w pokoju w dowolnie wybranym miejscu, następnie do pokoju wpuszcza się psa, której kość wybierze ta może szykować się już do ślubu. Co przebieglejsze panny smarowały kość masłem aby dodatkowo zachęcić czworonoga.
   
 • Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo aż pierwszy but nie dotknie progu. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
  Aby wróżby się sprawdziły w niektórych rejonach Polski panny przez całą noc pościły po czym wieczorem zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. W tę noc miał im się przyśnić przyszły mąż.
   
 • Inne wróżby Andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak żeby powstała jedna obierka poczym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
   
 • Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
   
 • A jak poznać imię przyszłego małźonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
 • Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.

Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na rzeszowszczyźnie wierzono, że w tą noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. "ognie Świętego Andrzeja"

Przysłowia
 

 • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
 • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
 • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
 • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
 • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

Andrzejkowe wróżby miłosne


Na ziemiach polskich od dawna było bardzo dużo wróżb miłosnych, z których wiele przetrwało do naszych czasów. Możemy je stosować także w ciągu całego roku, ale w wigilię św. Andrzeja (29 listopada, a nie w dzień imienin tego świętego) mają podobno największą moc. Obecnie w andrzejkowy wieczór wesoło bawią się wspólnie dziewczęta i chłopcy.Dawniej w wigilię św. Andrzeja wróżyły sobie tylko dziewczyny, natomiast chłopcy czynili to w wigilię św. Katarzyny (24 listopada). O ile w katarzynki tańce i hulanki mogły przeciągnąć się póżno w noc, to andrzejki kończyły się równo z nastaniem północy, gdyż zaczynał się wtedy adwent-okres postu-i zabawy były surowo zakazane.Andrzejki mają w Polsce bardzo długą tradycję. Wprawdzie najstarsze zapiski o andrzejkowych zabawach pochodzą już z XIII w., ale wynika z nich, że obrzędy te znane były jeszcze wcześniej.

Lanie wosku


Najbardziej znaną od wieków aż po dzień dzisiejszy andrzejkową wróżbą jest lanie wosku na wodę. Przygotuj więc pewną ilość wosku lub świec, które nalezy stopić w garnku, miskę z wodą i klucz, który otweira i zamyka wszelkie tajemnice (najlepsze są stare klucze z dużym uszkiem).W niektórych regionach Polski, obok wosku, lano też na wodę roztopiony ołów, który ma przyciągać szczęście.

Postępujemy następująco:na wodę lejemy przez dziurkę od klucza roztopiony wosk lub ołów, który po zastygnięciu tworzy najrozmaitsze formy. Po wyjęciu z wody taka formę należy trzymać(pionowo) między zapaloną świecą a jasną ścianą i powstały na ścianie cień odpowiednio zinterpretować. Można też zastosować inny sposób podświetlenia woskowej formy, np. lampą naftową, żarówką, latarką. Przekonasz się, że zastygnięta bryła wosku daje niekiedy bardzo osobliwy kształt cienia, którego interpretacja zależy od wyobraźni, skojarzeń i poczucia humoru zebranych.

Przykładowe odczytanie tego, co mówią cienie:

 

 • 1. Postać mężczyzny lub serce - w niedługim czasie spełni się twoje marzenie o miłości
 • 2. Rycerz lub jeździec na koniu - wyjdziesz za mąż lub zakochasz się w wojskowym.
  Dla chłopaka oznacza to, że będzie w przyszłości pracował w służbach mundurowych.
   
 • 3. Gwiazda - zdobycie majątku i szczęśliwe życie.
 • 4. Kwiat - czeka cię przyjemna niespodzianka
 • 5. Pierścień - zaręczyny lub wyarażenie zgody na chodzenie z chłopakiem, który to zaproponuje.
 • 6. Pies, kot - nie decyduj się pochopnie na nowy związek uczuciowy.
 • 7. Sowa, lis, zawalony dom - narażenie na niebezpieczeństwo.

Wróżenie z butów


To bardzo stary i dość popularny sposób wróżenia w większym gronie. W kącie pokoju naprzeciwko drzwi ustawiamy w kierunku progu po jednym bucie każdego z uczestników zabawy. Następnie buciki przekładamy kolejno do przodu. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg, ta osoba pierwsza wyjdzie spośród obecnych za mąż lub ożeni się, a może to oznaczać, że ten ktoś pierwszy z pozostałych zakocha się.

Wybieranie owoców


Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jesli wybierze jabłko, oznacza to, że będziesz z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa - żle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.

Wróżenie z igliwia


Do miski z woda wrzucasz igły sosnowe lub małe listki. Jedna (oznaczona) igła symbolizuje dziewczynę, druga konkretnego chłopaka. Jeżeli obie igły zetkną się, to również młodzi połączą się ze sobą. W zabawie może wziąć udział dowolna liczba osób.
 

Kółeczko


Dziewczęta ustawiają sie w kółeczku. Do środka wchodzi chłopak z zawiązanymi oczami. Zostaje zakręcony kilka razy, po czym na chybił trafił wybiera jedną z nich. Szczęśliwa wybranka najszybciej ze wszystkich znajdzie swojego chłopaka lub najszybciej wyjdzie za mąż.
 

Płonące lalki


Z włóczki skręć dwie laleczki lub po prostu małe kulki, które będą symbolizować chłopaka i dziewczynę. Ustaw je obok siebie w odległości około 5 cm i podpal (najlepiej jeśli zostaną podpalone jednocześnie. Jeśli płonące laleczki upadną na siebie albo gdy ich płomienie zbliżą się do siebie, wróży to związek z upatrzonym chłopakiem. Jeśli upadły w przeciwnych kierunkach i paliły się odrębnymi płomieniami, to z planowanego związku nic nie wyjdzie.

 


  
   

34-350 Żabnica, ul. Boracza *** email: info@boracza.pl  *** tel: +48 33/ 862-67-32, mobil: 601-284-064