Zimowa promocja dla wycieczek szkolnych ! Rezerwuj do 1.11.2016 taniej 20% !!!

 
  

 


  ZASADY PORUSZANIA SIĘ W GÓRACH

JAK WZYWAĆ POMOC           NIEBEZPIECZEŃSTWA  W GÓRACH

Niebezpieczeństwa górskie

Turyście przebywającemu w górach zagrażają nie tylko niebezpieczeństwa ze strony natury ale także krótko mówiąc niebezpieczeństwa , które turysta "sam sobie zawdzięcza".

Poznanie warunków atmosferycznych panujących w górach w znacznym stopniu ogranicza ewentualne problemy związane z poruszaniem się w nich, dlatego korzystajmy z rad doświadczonych przewodników górskich i ratowników GOPR.

WIATR

Wiatr czyli zmiany w ciśnieniu atmosferycznym w górach może być przyczyną obniżenia sprawności fizycznej organizmu powodując:

 • złe samopoczucie
 • napięcie nerwowe

Skutki działania wiatru to zwiększenie utraty ciepła w organizmie, powstawanie zagrożenia lawinowego na stokach, powstawanie nawisów ,zasp śnieżnych - zwiększenie niebezpieczeństwa wypadków narciarskich.

MGŁA

Mgła jest zimna i wilgotna przez co powoduje zimą oblodzenie. Widoczność w czasie mgły ogranicza się do ok. 100m. Skutki:

 • utrudniona orientacja w terenie,
 • rozpraszanie światła i fal akustycznych
 • wyolbrzymienie konturów skał i drzew
 • deprymujące działanie na psychikę człowieka
 • w zimie zmiana konfiguracji terenu.

ZIMNO

Trzeba pamiętać, że temperatura suchego powietrza wraz ze wzrostem wysokości o 100m spada o 1 st. a powietrza wilgotnego o 0,5 st.

To umożliwia nam przybliżone określenie temperatury na grzbiecie górskim lub szczycie na który podążamy.
Największym skutkiem działania zimna są odmrożenia. Należy być odpowiednio wyekwipowanym na wycieczki, posiadać odpowiednie obuwie i suchą odzież na zmianę.

SŁOŃCE

Działanie słońca w górach może stworzyć bardzo wiele problemów ale najważniejsze skutki to:

 • oparzenia i przegrzanie organizmu
 • czasowe lub trwałe uszkodzenie wzroku,
 • charakterystyczne oświetlenie terenu utrudniające rozeznanie konfiguracji
 • zmiana miejscowych warunków śnieżnych

Zimą używać odpowiednich okularów p.słonecznych z filtrami UV i odpowiednich kremów z filtrami. Latem nosić nakrycie głowy w czasie silnej operacji słonecznej.

WYSOKOŚĆ

Zmiana miejsca pobytu z terenów nizinnych na górskie, powoduje niedotlenienie mózgu, zaburzenia równowagi i bóle głowy. Aklimatyzacja wymaga pewnego czasu. Nie należy planować w pierwszym dniu wycieczek w wyższe partie gór.

EKSPOZYCJA

To reakcja najogólniej mówiąc na pobyt w terenie , w którym otacza nas duża przestrzeń tzn. na skalnej grani, nad urwiskiem.
Duże znaczenie ma nasza forma fizyczna i psychiczna. W razie niedyspozycji należy to niezwłocznie zgłosić przewodnikowi, przemieścić się w teren mniej eksponowany.

BURZA I PIORUNY

Objawami nadchodzących wyładowań w górach mogą być ciche wyładowania tzn. ciche bzykanie, trzeszczenie, stawanie włosów do góry.
Wtedy należy jak najszybciej opuścić to miejsce. Aby przeczekać główne nasilenie burzy należy opuścić partie szczytowe, w terenie trudnym usiąść ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami na plecaku, linie lub luźnym kamieniu odpowiednio dużym, leżącym na trawie z dala od sąsiednich skał, nie opierać się plecami o skałę. Pamiętać o zjawisku napięcia krokowego po uderzeniu pioruna.

NOC I BIWAK PRZYMUSOWY

Może się zdarzyć, że noc nas w górach zastanie i wtedy musimy być przygotowani na spędzenie nocy lub kilku godzin w terenie aby zregenerować siły.
Na biwak należy wybrać miejsce osłonięte od wiatru, zimą wykopać jamę śnieżną, następnie wymienić swoją odzież na suchą.

Zimą należy pamiętać, aby żadna część ubrania i buty nie powodowały ucisku na ciało. Należy je rozsznurować, a nie zdejmować! Gdy mamy taką możliwość, możemy rozpalić ognisko, korzystając z suchych gałęzi, znajdujących się pod osłoną obwisłych gałęzi ze śniegiem. Zawsze w górach powinniśmy ze sobą oprócz telefonu nosić zapałki i latarkę!

SPADAJĄCE KAMIENIE

Na skutek wietrzenia skał, erozji stromych stoków, strącania przez spływającą wodę deszczową, strącania przez turystów i zwierzynę.
Spadające kamienie można spotkać wszędzie ale przede wszystkim we wklęsłych formacjach skalnych.
Przed luźnymi kamieniami nie należy uciekać w panice. Ochronę przed nimi stanowią w terenie skalnym przewieszki, pionowe progi skalne i duże bloki skalne.

ODPADNIĘCIE

Utrata równowagi fizycznej może nastąpić w każdym terenie np. na skutek ukruszenia się stopnia, obsunięcia nogi ze ścieżki, ugodzenia przez spadający kamień.
W terenie trudnym poruszajmy się ostrożnie, schodźmy ostrożnie, nie zrzucajmy umyślnie kamieni.

NAWISY ŚNIEŻNE

Powstają pod wpływem wiatru, po dużych opadach śniegu, mogą mieć nawet do kilku metrów po stronie zewnętrznej ostrej grani. Nie należy wchodzić na wysięg nawisu, bo grozi to oberwaniem.

LAWINY

Przede wszystkim śnieżne. Musimy wiedzieć, że zagrożenie lawinowe występuje po obfitych opadach śniegu, przy wzroście temperatury, a także w czasie silnego wiatru, tworzącego nawisy śnieżne i jest określane w skali pięciostopniowej
Należy bezwzględnie przestrzegać informacji i ostrzeżeń o zagrożeniu lawinowym !

 

  
   

34-350 Żabnica, ul. Boracza *** email: info@boracza.pl  *** tel: +48 33/ 862-67-32, mobil: 601-284-064